گفتگوی کارشناس مسئول مرکز آموزش نخبگان جامعه قاریان قرآن مشهد با ایکنا

شنبه,۱۰ تیر ۱۳۹۶254بازدید

استاد سیدمجتبی سادات فاطمی : تولید سوغات قرآنی نیازمند هم‌افزایی همه متولیان

مسئول مرکز آموزش نخبگان جامعه قاریان مشهد، گفت: برای تبدیل شدن فعالیت‌های قرآنی مشهد به محصولات قرآنی و قرار گرفتن در سبد خرید زائران و مجاوران باید هم‌افزایی و هماهنگی میان همه نهادها و متولیان قرآنی صورت گیرد تا همگان از این خروجی به عنوان سوغات شهر ام‌القراء بهره‌مند شوند.

سیدمجتبی سادات‌فاطمی، استاد وپیشکسوت قرآن و کارشناس مسئول مرکز آموزش نخبگان جامعه قاریان قرآن مشهد، در گفت‌وگو ‌با خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايكنا) از خراسان رضوی، در مورد علت نبود تولیدات قرآنی فأخر در سبد مصرف و خرید زائران و مجاوران مشهد، گفت: در این خصوص نبود و عدم تهیه نرم‌افزارها و لوح‌های فشرده آموزشی و همچنین ضبط کردن تلاوت‌ها، دو کاستی مهم به شمار می‌رود.
وی با اشاره به اینکه تلاوت‌هایی هم که توسط خود مردم ضبط و نگهداری می‌شود، کیفیت پایینی دارد، ادامه داد: از طرفی آستان قدس رضوی نیز اقدام به ضبط تلاوت‌های صورت گرفته در حرم مطهر رضوی می‌کند، اما دیگر محافل قرآنی مانند مسجد کرامت و ... ضبط و نگهداری نمی‌شود.
مسئول مرکز آموزش نخبگان جامعه قاریان قرآن مشهد تصریح کرد: به همین منظور خود متولیان برگزاری این گونه محافل اقدام به ضبط و بارگذاری در سایت‌ها می‌کنند، لذا تلاوت‌ها کیفیت مناسبی ندارد.
سادات‌فاطمی ادامه داد: در این راستا وجود استودیویی که امکان ضبط باکیفیت این تلاوت‌ها را فراهم و در اختیار زائران و مردم مشهد قرار دهد، ضروری بود که با دایر شدن چنین مکانی در جامعه قاریان قرآن مشهد زمینه این امر فراهم شده است.


عدم پوشش محافل قرآن سطح مشهد توسط صدا و سیما
وی افزود: بیشتر تلاوت‌هایی که از صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی پخش می‌شود، مربوط به یک یا دو سال گذشته است و تلاوت‌هایی که در رادیو پخش می‌شود نیز مربوط به سال‌های قبل است، صدا و سیمای خراسان رضوی نیز برنامه‌ها و محافل قرآنی و مذهبی غیر از حرم رضوی را برای ضبط آثار، پوشش نمی‌دهد.
مدیر جلسه قرآن مسجد کرامت در انتقاد به صدا و سیمای خراسان رضوی، ابراز کرد: برای پخش یک موسیقی از خواننده دعوت می‌کنند تا آن را لب‌خوانی کند و به همین منظور جایزه و مبلغی را تدارک می‌بینند، ولی برای قرآن و قاری، این کار انجام نمی‌شود.
وی با بیان اینکه با وجود قاریان بزرگ و برگزاری قریب به هزار جلسه قرائت قرآن در مشهد که در ایران بی‌نظیر است، به این امور بها داده نمی‌شود، گفت: یکی دیگر از راه‌حل‌ها این است که آستان قدس رضوی تلاوت‌ها و محافلی که در سطح مشهد برگزار می‌شود را با کمک صدا و سیمای خراسان رضوی تبدیل به لوح فشرده کرده و در اختیار زائران و مردم مشهد قرار دهد.


نیازمند هم‌افزایی میان ارگان‌ها و سازمان‌ها در بحث قرآن هستیم
مسئول مرکز آموزش نخبگان جامعه قاریان مشهد ادامه داد: متأسفانه ما در این بحث متولی خاصی نداریم و هر ارگان و سازمانی به صورت مستقل برنامه قرآنی دارد به گونه‌ای که هم‌افزایی و هماهنگی بین آنها وجود ندارد، حتی در بحث تولیدات قرآنی نیز باید همکاری و تعامل ایجاد شود تا شاهد خروجی مناسب و محصولات فاخر قرآنی برای زائران و مجاوران به عنوان شهر ام‌القراء باشیم.
وی در خصوص افزایش کیفیت تلاوت‌ها نیز افزود: تلاوت‌هایی که اکنون قاریان ما انجام می‌دهند، کیفیت مناسبی دارد و حتی در برخی از موارد از بعضی قاریان مصر نیز بهتر است، زیرا در جلساتی که جامعه قاریان برای آموزش قرآن به دانش‌آموزان و شرکت‌کنندگان برگزار می‌کند، ترجمه و تفسیر نیز بیان می‌شود.
این استاد قرآن کریم با بیان اینکه همچنین در این جلسات موارد وقف و ابتدا، جمله‌بندی‌ها و ... را نیز آموزش می‌دهیم، ابراز کرد: برای این افراد، قرآن‌هایی با ترجمه مناسب تهیه شده تا با معنا و مفهوم کلام الله مجید بیشتر آشنا شوند.